Strona wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.

POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W RYBNIKU

A A A

Z uwagi na zwiększoną zachorowalność na grypę i  choroby grypopodobne w województwie śląskim, zaleca się w placówkach oświatowo-wychowawczych stosowanie odpowiedniej profilaktyki przeciw grypie oraz zaleca się przypomnienie rodzicom i opiekunom aby w przypadku wystąpienia u dziecka objawów chorobowych pozostało w domu, zasięgnęło porady lekarskiej i ściele stosowało się do zaleceń, gdyż właściwe leczenie jest kluczowe w zapobieganiu groźnym powikłaniom.

Grypa jest poważną chorobą zakaźną, która może doprowadzi do licznych powikłań a nawet śmierci. Przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych w placówkach oświatowo-wychowawczych pozwoli na ograniczenie zachorowalności.

Sezon na grypa

Należy zwrócić szczególna uwagę, aby:

  • Przedmioty najczęściej dotykane (klamki, powierzchnie ławek itp.) powierzchnie podłóg, codziennie zmywać ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego. Wodę należy zmieniać po umyciu każdego pomieszczenia.

  • Pomieszczenia wyłożone wykładzinami dywanowymi, po zakończeniu zajęć i opuszczeniu przez uczniów, codziennie dokładnie odkurzać i przecierać na wilgotno z użyciem detergentu.

  • Sanitariaty należy codziennie myć środkami czystości (wszystkie powierzchnie, kurki w bateriach, klamki itd.)

  • Zapewnić uczniom dostęp do bieżącej, ciepłej wody; sanitariaty zaopatrzyć w środki higieniczne – płynne mydło z dozownikiem, ręczniki papierowe, papier toaletowy.

  • Kosze na śmieci opróżniać zaraz po zakończeniu lekcji.

  • Przypominać uczniom o częstym myciu rąk, szczególnie po skorzystaniu w toalety, przed i po posiłku, po kichaniu i kasłaniu.

  • Uczulić uczniów i dzieci, aby: przy kichaniu i kasłaniu zasłaniały usta chusteczką; używały chusteczek jednorazowych, które po użyciu należy wyrzucić do kosza; ubierały się adekwatnie do pogody (aby się nie przegrzać i nie wychłodzić); odżywiały się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

W załączeniu materiały informacjo-edukacyjne w wersji elektronicznej do pobrania (archiwum ZIP).


Zachęcamy do zapoznania się z raportem pt. “Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” opracowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
Raport dostępny jest w załączonym linku: https://www.pzh.gov.pl/najnowszy-raport-nizp-pzh-sytuacja-zdrowotna-ludnosci-polski-i-jej-uwarunkowania/?fbclid=IwAR2K834KThOR_IqiJ_x7MsPq5HMLTKczFwKucMA66yoQ_9Lg_Kz9588VA-I


Rozwiewamy mity o WSZAWICY ⬅️
❌ MIT: Wszawica wynika z brudu i braku higieny.
✅ FAKT: Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistym.

Wszawica


Jeszcze więcej informacji znajdziecie w naszej broszurze:
https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/wszawica_BROSZURA_A5.pdf
Materiały drukowane w postaci plakatów, broszur i ulotek rokrocznie dostarczamy do szkół.


"Bezpieczne ferie 2019"

Na terenie województwa śląskiego akcja "Bezpieczne ferie 2019" rozpoczyna się 11 lutego 2019 r. Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego wypoczynku zimowego. Akcja potrwa do 22 lutego br.

Podczas "Bezpiecznych ferii 2019" pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. śląskiego będą przeprowadzali kontrole turnusów figurujących w elektronicznej bazie wypoczynku (http://wypoczynek.men.gov.pl) w trakcie ich trwania.

Aktualne ogłoszenia i przetargi PSSE w Rybniku