Strona wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.

POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W RYBNIKU

A A A

Projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV”

hcvCelem głównym Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” było stworzenie podstaw do zaplanowania długofalowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania WZW-C w Polsce poprzez określenie sytuacji epidemiologicznej, ocenę ryzyka zakażeń w placówkach medycznych i w sektorze usług o zwiększonym ryzyku transmisji zakażeń krwiopochodnych, przygotowanie założeń rutynowych badań diagnostycznych, zwłaszcza wśród użytkowników substancji psychoaktywnych, jak również opracowanie i przeprowadzenie programu edukacyjnego w zakresie społecznego uświadomienia problemu zakażeń HCV i zasad zapobiegania tym zakażeniom.

W podsumowaniu projektu została przygotowana publikacja „Projekt KIK/35 Zapobieganie zakażeniom HCV jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznym na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych” którą można znaleźć na stronie projektu. W publikacji opisano doświadczenia i osiągnięcia projektowe oraz zawarto wstępne rekomendacje w zakresie dalszych działań.

Więcej informacji:
Strona projektu
Strona kampanii społecznej projektu „HCV Jestem Świadom”
Materiały do pobrania:
Ulotki: „rekin” „pająk” „kobra”
Plany higieny: Salon fryzjerski, Salon kosmetyczny, Salon tatuażu


Lista laureatów konkursu plastycznego i fotograficznego "Moja Akademia Dojrzałości"

Na konkurs nadesłano 14 prac plastycznych z czterech szkół Rybnickich.

Prace plastyczne i fotograficzne zostaną umieszczone w kalendarzu profilaktycznym na rok 2019

 1. Dawid Medalion Zespół Szkół Szkolno - Przedszkolnych nr 9 w Rybniku „Gdy palisz, ryzykujesz życie”

 2. Amelia Bała Zespół Szkół Szkolno - Przedszkolnych nr 9 w Rybniku „Skończ z nałogami”

 3. Lina Al.-Huthi Zespół Szkół Szkolno - Przedszkolnych nr 9 w Rybniku „Nie pal bo szkodzisz”

 4. Natalia Bojanowska Szkoła Podstawowa Nr 4 w Rybniku „Dwa oblicza drzewa”

 5. Patrycja Frystacka Szkoła Podstawowa Nr 4 w Rybniku „Radość życia kontra smutek uzależnień”

 6. Matylda Chmielewska Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku „Palenie papierosów i picie alkoholu szkodzi zdrowiu”

 7. Julia Froncek Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku „Szanuj Zdrowie”

 8. Szymon Frelich Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku „Twój wybór”

 9. Katarzyna Bieńkowska Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku „Dbaj o zdrowie”

 10. Olga Szota Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku „Może warto?”

 11. Mikołaj Kolorz Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku „Dbaj o zdrowie dbaj o przyszłość”

 12. Paulina Chorągwicka Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku „Bądź mądry. Olej używki”

 13. Jakub Rozkosz Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku „Wybierz dobrze swój szlak do przyszłości”

 14. Dominika Zielińska Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku „Health vs stimulants”

 

Jury w składzie : Mariola Kujańska przewodnicząca Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Katarzyna Malcherczyk z-ca Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rybniku, Małgorzata Grabowska, Anna Picho z Sekcji Oświaty Zdrowotnej PSSE w Rybniku.

Prace konkursowe - paczka ZIP 20MB


 

W dniu 03.12.2018 roku w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rybniku odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy pt. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się toleruję”, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z 10 szkół ponadpodstawowych z Miasta Rybnika i Miasta Żory.

Młodzież miała za zadanie rozwiązać test składający się z 25 pytań dotyczących problematyki HIV/AIDS. Komisja w składzie: Katarzyna Malcherczyk z-cy Dyrektora PSSE w Rybniku, Krzysztof Wierzycki z Zespołu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Żory, Mariola Kujańska przewodnicząca z Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Anna Picho oraz Małgorzata Grabowska z Sekcji Oświaty Zdrowotnej PSSE w Rybniku, przyznała jedno pierwsze miejsce i dwa drugie miejsca.

Lista zwycięzców:

 • I miejsce: DARIA KAIM z Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku.
 • II miejsce: BARTOSZ CIEŚLOK z Zespołu Szkół nr 2 w Rybniku.
 • II miejsce: AGATA LENORTOWICZ z IV Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku.

Wyżej wymienione osoby otrzymali cenne nagrody rzeczowe oraz bony upominkowe zaś, wszyscy pozostali uczestnicy zostali uhonorowani drobnymi upominkami oraz gadżetami z logo kampanii na rzecz walki z HIV/AIDS.

Uczestnicy konkursu, opiekunowie oraz szkoły otrzymały dyplomy i podziękowania. 

Poziom wiedzy i przygotowania uczestników do konkursu na etapie powiatowym organizatorzy zgodnie uznali za bardzo wysoki i wyrazili nadzieję, że zgromadzona młodzież (uczestnicy konkursu) stanie się w środowisku rówieśników swoistą awangardą w szerzeniu świadomości zagrożeń związanych z AIDS oraz w propagowaniu bezpiecznych zachowań pozwalających uniknąć zakażenia wirusem HIV.

Konkurs był współfinansowany ze środków Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Miasta Rybnik i Miasta Żory – za co serdecznie dziękuje Dyrekcja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku.

 

20181203 090930 t  20181203 100359 t  20181203 100659 t  20181203 100725 t 

1grudnia23 listopada 2018 roku rusza kolejna odsłona kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS pod hasłem: #mamczasrozmawiac (https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl/)

Listopadowa edycja kampanii kładzie przede wszystkim nacisk na dialog dotyczący konieczności testowania w kierunku HIV, ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiego Tygodnia Testowania, w dniach 23-30 listopada 2018 roku.

Szczegóły w załączonych materiałach:


Plakat pedikulozaW związku z pojawiającymi się coraz częściej doniesieniami o kolejnych przypadkach wszawicy w przedszkolach i szkołach na terenie Miasta Żory, Miasta Rybnik oraz powiatu rybnickiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku przekazuje materiały informacyjno-edukacyjne do wykorzystania w placówkach.

Pismo PPIS w Rybniku

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Stanowisko GIS

Materiały informacyjno-edukacyjne (ZIP)


Aktualne ogłoszenia i przetargi PSSE w Rybniku